Kokios švaros reikia kūdikiui?

Švara kūdikiui

Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais ypatingai svarbi švari kūdikio aplinka, tačiau reikia turėti ir saiką. Kalbame būtent apie švarą, o ne sterilumą. Sukūrus sterilią aplinką, vaikai nebekontaktuoja su daugeliu mikrobų. Tuomet besiformuojantis imunitetas įgyja mažiau praktikos kovojant su išoriniais patogenais.  

Žinoma, nereikia gyventi purve, siekiant užsitikrinti kontaktą su naudingomis bakterijomis, ir turime stengtis, kad išvengtume kenksmingų mikrobų.

Ypatinga švara naujagimystės laikotarpiu

Didžiausi pavojai tyko naujagimystės laikotarpiu, kuris trunka pirmąsias 4 kūdikio gyvenimo savaites. Gimdoje vaisius gyvena steriliomis sąlygomis, o iš karto po gimimo patenka į pasaulį, kuriame yra daug įvairių mikroorganizmų. Vaikas pradeda prisitaikyti prie naujų gyvenimo sąlygų. Dėl nesusiformavusios imuninės sistemos ir silpnos odos bei gleivinių apsauginės funkcijos naujagimis yra labai jautrus bakterijų ir virusų poveikiui. Kartu su neužgijusia bambutės žaizda ir burnos ertme tai yra pagrindiniai vartai infekcijai šiuo laikotarpiu. Todėl didžiausias dėmesys turėtų būti skiriamas daiktų, kurie liečiasi su šiomis kūdikio kūno dalimis, švarai.

Kūdikių drabužiai visada turi būti švarūs

 Skalbdami vaikiškus drabužius laikykitės pagrindinių taisyklių:

– kūdikių drabužius visada skalbkite atskirai nuo suaugusiųjų drabužių;

– naudokite kūdikiams skirtą muilą arba specialius skalbiklius kūdikių drabužėliams;

– skalbdami naujagimio drabužius skalbimo mašinoje nustatykite 90 °C temperatūrą, kuri pakeičia virimą;

– skalbimo mašinoje nustatykite papildomo skalavimo funkciją;

– visada išskalbkite iš parduotuvės atsineštus kūdikių drabužius.

Pirmąjį vaiko gyvenimo mėnesį drabužius patartina lyginti. Tai ypač pasakytina apie apatinius (glaustinukes, apatinius marškinius), nes jie liečiasi su neužgijusia bambos žaizda, per kurią lengvai gali patekti infekcija. Lyginti apatinius būtina, jeigu kūdikis turi odos problemų.

 Viskas, kas patenka į kūdikio burną, turi būti švaru

Mikrobai patenka į vaiko burną prastai išplovus indus, čiulptuką. Todėl visus kūdikio maitinimui naudojamus reikmenis reikia sterilizuoti. Jei kūdikis maitinamas iš buteliuko, pamaitinus visi buteliukai ir žindukai turi būti kruopščiai išplauti ir sterilizuoti. Sterilizuoti galima virinant vandenyje, taip pat naudojant specialius sterilizavimo prietaisus. Naujas buteliukas ir žindukas taip pat turi būti sterilizuojamas.

Kitas daiktas, kuris nuolat patenka į kūdikio burną ir turi būti nepriekaištingai švarus, yra čiulptukas. Naują čiulptuką prieš naudojimą reikia pavirinti keletą minučių. Geriausia jį laikyti specialiame dėkle arba uždengtame inde. Jei čiulptukas nukrenta ant grindų, užtenka jį nuplauti su vandeniu iš čiaupo. Negalima aplaižyti kūdikio čiulptuko, nes iš mamos burnos gali patekti kariesą sukeliančios bakterijos. Geriausia visada turėti švarų atsarginį čiulptuką, į kurį galėtumėte pakeisti nešvarų.

Palaikykite švarą vaiko kambaryje

Vaiko kambarį reikia reguliariai vėdinti ir plauti. Kad būtų lengviau palaikyti švarą, pašalinkite kilimus ir palikite kuo mažiau minkštų baldų, nes ant jų kaupiasi dulkės. Vaikui reikia švaraus oro, todėl jo kambarys bent tris kartus per dieną vėdinamas. Tai geriau daryti skersvėju 10–15 min. Vėdinant vaikas turi palaukti kitame kambaryje.

Kūdikio kambaryje dažnai turėtų būti atliekamas drėgnas valymas. Grindys šluostomos drėgnu skuduru, nenaudojant jokių ploviklių, nes jie gali pakenkti mažyliui. Kai plovikliu apdoroti paviršiai išdžiūsta, kartu su garais į vaiko plaučius gali patekti toksinių medžiagų, kurios sukelia alergijas. Dulkės nuo visų atvirų paviršių valomos švaria, drėgna šluoste.

Kai vaikas pradeda šliaužioti, pagrindinė tėvų užduotis – švarios grindys ir daiktai, kuriuos jis gali įsikišti į burną.

 Kūdikio žaislus būtina plauti

Kūdikiams geriau rinktis žaislus iš plaunamų medžiagų: plastikinius ir guminius. Kadangi mažylis žaislus kiš į burną, juos reikia nuolat plauti. Plastikinius ir guminius žaislus rekomenduojama plauti karštu vandeniu ir kūdikių muilu, gerai nuskalauti tekančiu vandeniu.

Visi nauji plastikiniai ir guminiai žaislai turi būti gerai išplauti prieš duodant vaikui. Minkštų žaislų geriau nepirkti, nes jie surenka daug dulkių. Geriau rinkitės nepūkuotus medžiaginius žaislus, kurie lengvai skalbiasi. Juos galite skalbti skalbimo mašinoje arba rankomis. Ne tik plaukite, bet ir dezinfekuokite susirgusio vaiko žaislus, nes likus ant jų bakterijų mažylis vėliau gali vėl užsikrėsti.

Kūdikio daiktams saugios valymo priemonės

Būna situacijų, kai nuplauti ar išvirinti vaiko čiulptuko, žinduko, išplauti žaisliuko negalime. Pavyzdžiui, lauke arba kelionėje. Tuomet pravartu turėti saugią mažyliui švelnią valomąją ir bakterijas naikinančią priemonę – skystį arba servetėles. Tokioje priemonėje neturi būti kenksmingų medžiagų, ji neturi dirginti odelės, sukelti alergijos. Ja galima nuvalyti ir mažylio rankytes, pačiai mamai nusivalyti rankas, kad saugiai liestų kūdikį.

Saugios valymo priemonės tinka ir maisto ruošimo paviršiams valyti. Toks valiklis pravers namuose, jeigu yra sergančių žmonių, juo galima nuvalyti ir paviršius, kad mažylis nuo jų neužsikrėstų.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook